Докладът The State of European Tech на Atomico: Европейският технологичен сектор е на път да достигне рекордните 41 милиарда долара рискови инвестиции
През декември базираният в Лондон фонд за рисков капитал Atomico публикува годишния си доклад с данни зa cъcтoяниeтo нa eвpoпeйcĸите тexнoлoгични компании. Според доклада технологичният сектор е на път да достигне рекордните 41 милиарда долара инвестиции от рисков капитал през предизвикателната 2020-та година, вследствие на по-голям брой кръгове за финансиране от 100 до 250 милиона долара. “Към днешна дата няма компания, която да се заинтригува от рунд за 10 милиона долара”, коментират авторите на доклада.
Един голям въпрос доминира в анализа тази година: как Covid-19 и последствията от пандемията се отразиха на европейските технологии?
Данните показват, че екосистемата се е справила повече от добре в кризисната ситуация и несъмнено е била нетен бенефициент от масовата дигитализация.
Почти половината от участвалите в проучването за доклада за 2020 г. заявяват, че им е било по-трудно да получат финансиране, заедно с предизвикателствата, свързани с пускане на продукти на пазара и свиването на продажбите. Благополучието (wellbeing) се нарежда сред най-големите предизвикателства за основателите на технологични компании през изминалата година.
И все пак е факт, че много европейски компании се разрастват изключително бързо. Екосистемата има 115 компании с оценка над 1 млрд. долара, получили финансиране с рисков капитал. Докладът дава за пример компаниите Spotify и Adyen, които достигат капитализация от 50 млрд. долара и коментира, че оценки за 100 млрд. долара започват да изглеждат неизбежни. Друг пример в документа е Хопин, която през ноември постави рекорд за най-бързо разрастналата се компания в Европа – компанията постига оценка от 1 милиард долара само 17 месеца след основаването си.
Според доклада институционални инвеститори от Европа и останалата част от света са влели три пъти повече средства в европейската технологична индустрия, отколкото преди пет години. С узряването на екосистемата делът на финансирането с рисков капитал от правителствени агенции намалява и сега представлява по-малко от 10% от VC средствата в най-зрелите пазари в Европа.
Според доклада, международните инвестиции не са пресъхнали. Всъщност, американските инвеститори са участвали в рекорден брой инвестиционни кръгове. Оказва се, че дистанционната работа не откъсва Европа от динамиката и все повече става ясно, че обещаващи компании могат да се появят на всяко място; големите таланти могат да работят за проектите си от всяка точка на света и същото важи за дейността на инвеститорите.
Почти 80% от ангелите, участвали в анкетата, са работили в технологични стартъпи и са основали собствен бизнес. Експерти от екипите на Zalando, Spotify, Klarna, Skype, Just Eat и други сега изграждат на свой ред ново поколение компании.
Ключови заключения в доклада
Според доклада, трябва да бъде осигурен достъп до средства за ликвидност за повече европейски технологични компании, за да могат те да останат привлекателни за инвеститорите, както и за да запазят експертите в екипите си. Това означава повече компании да излизат на публичните европейски пазари. Не са малко случаите на „изтичане на стойност“ (‘value leakage’) при екзити на европейски компании, подкрепени с над 1 млрд. долара рисков капитал, като купувачите при сливания и придобивания участват в 52% от стойността на екзитите. Европа има много кандидати за първично публично предлагане (IPO), но въпреки успешните примери на The Hut Group и Allegro, тази година те са много по-малко от тези в САЩ. Трябва също да се даде възможност на компаниите, които не са лидери на световната сцена, да реализират ранни екзити и да реинвестират в таланти и капитал чрез ликвидност на всички етапи от развитието си. Американските компании “се провалят” по-бързо (fail faster), се посочва в доклада. Предприятията там са с 50% по-склонни да направят екзит след първи кръг на финансиране, отколкото европейските компании.
Докладът сочи, че тенденция към промяна има. Европейският рисков капитал, частният капитал и публичните пазари се обединяват във все по-тесен съюз, създавайки повече възможности за екзити, силен набор от кандидати за IPO и по-големи екосистеми от опитни таланти и предприемачи.
Авторите на доклада коментират и необходимостта от следващи стъпки към повишаване на разнообразието и интеграцията на различните групи. Жените основатели на компании и тъмнокожите предприемачи срещат много по-големи трудности в набирането на капитал. Подобен тип неравенство ощетява както средата откъм таланти, така и възможностите за създаване на повече идеи с потенциал. Еднаквото отношение към различните групи би довело до още по-добри резултати в цялата екосистема.
Друга голяма възможност е технологичните компании в Европа да застанат в центъра на борбата срещу един от най-големите проблеми в света: климатичните изменения. Инвестициите в стартиращи компании, ориентирани към климата в Европа, са нараснали до над 11 млрд. долара през последните пет години. „Зелена сделка“ на Европейската комисия има потенциал и занапред да бъде важен катализатор за продължаващи инвестиции в тази област.
И не на последно място, европейският технологичен сектор се нуждае от регулации, които подкрепят средата да реализира потенциала си на двигател на икономическия растеж. Правителствата реагираха бързо в подкрепа на стартиращите компании вследствие на COVID-19, насочвайки 11 милиарда долара средства в помощ на предприятията в цяла Европа, въпреки че въздействието на тази инвестиция все още не е ясно. Появяват се позитивни инициативи на държавно ниво, но все пак е необходим по-добър диалог, коментира докладът и посочва, че само 20% от основателите и инвеститорите смятат, че европейските политици и институции разбират предизвикателствата, с които трябва да се справят стартъпите и компаниите в по-напреднал етап на развитие.
Пълния доклад The State of the European Tech с данни, графики и анализи може да видите тук.